"Kaikki Suomen frisbeegolfradat yhdessä paikassa."

Riutta DiscGolfPark

Radan kuvaus

Riihimäellä Riuttan laskettelurinteiden alueella 19-väyläinen frisbeegolfrata. Aloituspiste löytyy hiihtomajan parkkipaikan vierestä. Väylät ovat vaihtelevia ja kulkevat rinnemaastossa.

Lue lisää

Lisätietoa: http://www.rfg.fi

 

Ajankohtaista

Radan tiedot

  • Osoite

    Kormuntie 258
    Riihimäki


  • Rata kartalla

  • Perustettu

    2012

  • Korit

    DiscGolfPark-maalikori

  • Väylien määrä

    19

  • Heittopaikat

    TeePad

  • Pinnanmuodot

    Mäkinen, paljon korkeuseroja

  • Opasteet

    TeeSign

  • Ratatyyppi

    Metsärata
    Hiihtokeskus

  • Ylläpito

    Satunnainen

  • Ratamestari

    Ismo Lehtorinne

  • Suunnittelija

    Jussi Meresmaa

  • Ilmainen/maksullinen

    ilmainen

  • Lisätietoja

  • Talvipelattavuus

    Ei pelattavissa

Väyläkuvaukset

Riutta DiscGolfPark

Ratakartta

Väylä 1: Riutta DGP #1

Pituus 67 metriä. Par 3

Väylä 2: Riutta DGP #2

Pituus 152 metriä. Par 4

Väylä 3: Riutta DGP #3

Pituus 98 metriä. Par 3

Väylä 4: Riutta DGP #4

Pituus 90 metriä. Par 3

Väylä 5: Riutta DGP #5

Pituus 83 metriä. Par 3

Väylä 6: Riutta DGP #6

Pituus 76 metriä. Par 3

Väylä 7: Riutta DGP #7

Pituus 124 metriä. Par 3

Väylä 8: Riutta DGP #8

Pituus 102 metriä. Par 3

Väylä 9: Riutta DGP #9

Pituus 112 metriä. Par 4

Väylä 10: Riutta DGP #10

Pituus 82 metriä. Par 3

Väylä 11: Riutta DGP #11

Pituus 72 metriä. Par 3

Väylä 12: Riutta DGP #12

Pituus 113 metriä. Par 3

Väylä 13: Riutta DGP #13

Pituus 131 metriä. Par 4

Väylä 14: Riutta DGP #14

Pituus 120 metriä. Par 3

Väylä 15: Riutta DGP #15

Pituus 82 metriä. Par 3

Väylä 16: Riutta DGP #16

Pituus 74 metriä. Par 3

Väylä 17: Riutta DGP #17

Pituus 81 metriä. Par 3

Väylä 18: Riutta DGP #18

Pituus 165 metriä. Par 4

Väylä 19: Riutta DGP #19

Pituus 148 metriä. Par 3

19 arvostelua radalle “Riutta DiscGolfPark

    Kanta-Häme, Riihimäki ja kaupungin neljäs rata; Riutta DGP 19 väylää laskettelurinne ympäristössä. Samalla paras, tavallaan ainoa oikea rata Riihimäellä. Keskusurheilupuisto, Lasin talvirata ja Palomiehen puisto ovat Riuttaan verrattuna näpertelyä liian ahtailla väylillä.

    Karttalinkki vie hiekkaparkkiin, rataopasteen viereen ja siitä takaa ykkösteelle. Täs kohtaa kannatta ottaa hikipyyhe ja juomapullo mukaan matkaan.

    #1 lämmittelyä 67m pilli kahden mandon välistä ja huonoilla heitoilla pysyi par3
    #2 on hieman yllättäen par4 152m (vaikka heittäisin kassin tyhjäks avauksena niin aina saan feidaan nätisti tai vähemmän nätisti vasurille…)
    #3, #4, #5 ja #6 ihan perus väyliä ei ihmeellistä (siirtymä vitoselta kohti kutosta alkaa korkeusvaikutusta tulla, kutonen löytyy ylemmän parkkisalueen ja laskettelurinteen välistä ja heitetään kohti alueen korkeinta nyppylää missä #7 odottaa
    #7 124m p3 upeasti alle avautuvaan laskettelurinteeseen (tämä tai #12 on korkeimmat lähtöteet?)
    #8 jatkaa vielä alaspäin (helppo p3)
    #9 löytyy kasin korin takaa tien yli polku jyrkkään ylämäkeen ja seuraavalla kerralla osaa itse sitten ottaa happea tässä ja avata putterilla (jos et osaa heittää viivasuoraan niin suositus vakaalle putterille on vahva. Väylä on yhtäkuin kapeahko harjanne jonka kummallakin puolen, vasurilla jyrkempi, iso pudotus alas…)
    #10 aloittaa matkan takaisinpäin, noustaan uudestaan ihan ylös…
    #11 kinkkinen, vaikka vain 72m matkaa korille. Vaatii onnistuneen kämmenheiton (tai rauhallisen lähestymisen) eteen oikealle jää mahdollisuus joutua isosti takaisin alas ja sit korin takaata 2metrin päässä rotko/jyrkänne
    #12 puuttuu väyläopaste. Kori alhaalla, heitetään jyrkkään alamäkeen. Pitkät portaat auttaa kulkemisessa alas. Korista oikealla on pieni lampi tvs mikä toimii vedenottamona lumitykeille (ei näy teelle)
    #13 puuttuu väyläopaste. Huolto tvs rakennusken takaa jyrkkään ylämäkeen ränni jonka vasurilla kumpare ja oikea puoli rotko joten itse luottoputterilla avaus ja koko 131m par4
    #14 metsäpilli 120m ja vihdoinkin tasaisella takasin. Penkillä kului tovi, kiitos penkeistä.
    #15 mäntyjen keskellä tilaa suoralle heitolle, itselle hieman onnekas p3
    #16 kapea mäntyjen muodostama aukko teen edessä, tarkan kämmenheiton paikka 74m perusmetsää muuten…
    #17 antoi mahdollisuuden hakea lisää nestettä autosta (parkkiksen toisella puolen lähtö) n 80m onnistuneella feidillä korin luo ja nosto koriin oli haaveissa mutta taipui sit par3
    #18 p4 ja 165m ja jos saat avauksen feidaan lopussa edes hieman oikein vasurille ja pysyy väylällä niin tää on mahdollista tämmösen harrastajankin pirkottaa
    #19 148m upea liidätys loivaan alamäkeen, tilaa on ennen ollut varmasti enemmän, nyt vasurille on kasattu kivituhkaa ja jonkinlainen vauhdikas hyppy/pomppu – pyörärata ?

    Jos #13 väylän jälkeen jaksaa keskittyä niin radan loppu, varsinkin #17, #18 ja #19 on ”hyvän mielen väyliä” ja osasyy siihen et Riutta pääsi omalle suosikkilistaan.

    Radan luokitus on AA1 joten luulisi #12 ja #13 puuttuvien väyläopasteiden ilmestyvän takaisin ? Muuten kaikki kunnossa, hyvät heittopaikat ja punaiset metalliset suuntanuoli opasteet joka väylällä. Aikaa meni 2h10min josta osa myös näihin merkintöihin ja puuskuttamiseen ylös-alas-ylös rinteitä…

    (#151. fgr)
    4/5

    2025 alussa Riutta on fiksattu monelta osin. Syksyisen kantojen jyrsinnän jäljiltä moni väylä on siistimpi, muutakin siistimistä on tehty väylillä, opastus väylältä toiselle on viilattu ja uudessa opaskartassa on tiedot kohdallaan. Jo viime kaudella lopun kierto muuttui sen verran, että vanha päätösväylä alamäkeen on jälleen päätösväylä. Samoin 13 ylämäessä on verkko ja ob-linja, jottei alhaalta tarvitse pelata. Pelaajakokemusta on muutenkin haluttu parantaa ja työ jatkuu. Tervetuloa ottamaan hiki pintaan.

    Riutta ei välttämättä ole ihan aloittelijoille tarkoitettu rata tai sitten mukaan vaaditaan kärsivällisyyttä ja ymmärrystä omista taidoista. Kiekkoja tänne saa hävitettyä oman maun mukaan juuri niin paljon kuin jaksaa heitellä menemään ja se huono puoli tässä on vielä että täällä saattaa päästä kunto kasvamaan kun painaa paita märkänä mäkiä pitkin ylös ja alas. Käymisen arvoinen paikka todellakin kaikille Tuskasotureille, mutta enemmän varmaankin fiilistelyyn kuin tiukkaan tuloksentekoon.

    Heitetty ensimmäistä kertaa keväällä 2021, spontaani pysähdys about puolivälissä Tampereelta PK-seudulle.
    Ilmeisesti väyläopasteita ja ratakarttaa ei oltu vielä päivitetty tai radalla tulee tapahtumaan vielä muutoksia, sillä ainakin 10. väylä erosi huomattavasti parkkipaikan ratakartasta ja 9. väylällä oli kaksi(?!) koria.

    Plussaa:
    – Paljon erilaisia väyliä – ylämäkeä, alamäkeä, vasemmalle, oikealle, avaraa, kapeaa, teknistä, tykitystä…
    – Hyväkuntoiset ja isohkot tiit. Myös droppareihin panostettu!
    – Helppo löytää perille, reilusti parkkipaikkoja, harjoituskori, WC merkattu ratakarttaan.
    – Lyhyet siirtymät, maasto mäkiseksi helppokulkuista ja vain vähän aluskasvillisuutta näin keväällä eli kiekot helppo löytää.

    Mitä muuttaisin:
    – 9. , 10. ja 13. väylille OB-keppejä. Todella harvoin tällaista kaipailee, mutta onhan nuo ”rotkot” ihan älyttömiä!
    – Loppupään kierto: 14 – 18 – 19 – 17 – 15 – 16. Nyt tuntui jotenkin ”ylimääräisiltä” nuo pari viimeistä väylää, kun taas 16. tuntui sellaiselta mukavalta loppuhuipennukselta kohti parkkipaikkaa.

    Jos tätä ylläpidetään aktiivisesti niin voisin kutsua ”mini-Puijoksi”. Pysähdyn varmasti toisenkin kerran. 4,5 / 5

    Vaihtelevat väylät jättivät hämmentävän kuvan radasta. Oliko tämä nyt miten hyvä?
    Alussa erittäin mukavia perus-metsä väyliä jossa saadaan lämmöt päälle. Sitten kaksi mukavaa liidätystä avarissa rinnemaisemissa, joiden perässä tänne tultiinkin. Alamäen jälkeen muuttuu meininki : synkkää ja kapeaa metsäränniä, josta ei kannata poiketa! Vielä yksi jyrkkä alamäkiliito ja takaisin ylämäkeen. Vastaavia korkeuseroja harvoin tulee vastaan. Loppupuolella on pääasiassa haastavia metsäväyliä.
    Vaikka rata jätti ristiriitaisen kuvan, ja monet pitkät rollit jyrkissä mäissä tiristi hien pintaan, lopulta kokonaisuus jäi positiiviseksi. Jos nyt saisin jotakin muuttaa, niin alamäkiväylät alussa yhdistäisin yhdeksi, näin rata olisi taas 18-väyläinen ja kunnon tykitysheitot olisivat mahdollisia. Nyt korille pääsee oikeakätisenä perus-ok fore heitolla. Ainakin jyrkän ylämäkiväylän oikean reunan rinteeseen asentaisin kynnyksen pitkien rollien estämiseksi. Ehkä muuallekin. Lisäksi opasteet radalla voisivat olla paremmat. Kuitenkin, monipuolisuudesta ja omalaatuisista väylistä radalle arvosana: 4-/5.

    Olellisia huomioita. Uudet väyläopasteet ja opastaulu ovat valmiina ja odottavat ruuvaamista paikoilleen. Väylä 10 on uusiutumassa, joten yksi rolliväylä poistuu. Rolliesteet väylälle 13 ovat suunnitelmassa, ehkä myös 9. Väylien 7 ja 8 yhdistäminen on hankalaa, koska silloin kiekkojen määrä väylän 13 tiille lisääntyisi huikeasti. Toki tulisihan siitä kiva alamäkisiivu, mutta turvallisuus edellä täytyy mennä.

    Kausi 2021 starttaa Riutassa uusitulla radalla. Jo syksyllä 2020 oli käytössä uusia ja uusittuja väyliä, mutta valmista tulee keväällä 2021, kun uusi 10 valmistuu. Kokonaisuutena rata on aiempaa vaativampi, kun helpoimpia väyliä on poistunut tai uusittu. Myös aivan uusia väyliä on rakennettu. Ratakartta on uusittu.

    Kävin pdga kisoissa tutustumassa rataan ja mukava metsä rata höystettynä liidätys efekteillä maistuu aina. Korkeuserot ovat loistavat ja metsä mukavan kulunutta.. suosittelen vahvasti. Opettaa nöyryyttä vaikealla väylillä mutta kyllähän siellä melko hanakasti saa pirkkoja tuloskorttiin..

    Yltää podiumille heittämistäni monista radoista! Väylät on toteutettu hienosti hiihtokeskuksen kulku-urilla, rinteillä ja muutamissa kohti metsään varta vasten raivattuina, kuten ehkäpä radan hienoin väylä 10 jyrkkien rinteiden ympäröimänä kuusikkoharjanteella.

    Korkeuserot ovat radan tavaramerkki, kuitenkin kohtuullisella tavalla tekemättä väyliä liian vaikeiksi tai kiekkosyöpöiksi. Tosin mm. 9-11 ja 13 väylillä heitot voivat heti väylän vierestä tai jopa muutama metri korista raa´asti vieriä useita kymmeniäkin metrejä alarinteeseen kuusikkojemmaan… Puita ei ole jätetty liikaa, väylät ovat sopivasti haastavan levyisiä.

    Laskettelurinneväyliltä (7, 8 ja 13) oli ruoho ja vesakot pidetty kurissa leikkaamalla. Tiit erinomaiset, korit jämäkät ja opasteet tavallista paremmat. Parkkipaikat erittäin suuret, löytyvät sekä mäen juurelta että sen laelta, jossa bonuksena myös uudet ulkojumppatelineetkin.

    Monipuolinen rata joka menee ehdottomasti omiin top3 ratoihin. Ykkösväylä visuaalisesti todella hieno ja haastetta löytyy vaikka pituus vain 65 metriä. Ensimmäiset kuusi väylää helpompia, jonka jälkeen siirrytään kahdelle kämmensuotuisalle alamäkiväylälle. #9 ja #10 sen verran tiukkoja ja pudotukset melko isoja, että viisainta on vaan heittää midari/putteri väylään eikä lähteä hakemaan korille. #10 väylällä kun feidi lähtee viemään kiekkoa alas mäkeä niin parhaimmillaan ollaan pahassa mörrissä 50m korista erittäin jyrkkään ylämäkeen. #12 ja #13 ala- ja ylämäkeen. #12 portaat alas mäkeä tuskallisen pitkät. Loppuihin väyliin kaikkiin mahdollisuus ottaa birdie. Pari lyhyttä neppiä ja kaksi viimeistä väylää saa heittää kovaa mutta tarkasti. Tiit isot ja opasteet selvät. Korit hyvät, välillä tulee tolpasta ulos. Muutama siirtymä oli hiukan epäselvä joka on ainoa huono asia radalla.
    5/5

    Päällimmäisenä jää positiivinen fiilis. Alkupään väylät mukavia metsäväyliä, 7&8 tuovat aivan uuden ulottuvuuden rataan kun pääsee haastamaan itseään liidätyksessä ja fiilis sen kuin kasvaa. 9&10 palauttavat nopeasti maan pinnalle, ideana erittäin hyviä, ehkä kuitenkin liian paljon puita vielä jäljellä. Väylät 11-13 haastavat jälleen aivan eri tavalla, 12:n kohdalla vastarinteen metsä tulee yllättävän nopeasti vastaan, ja kolmellatoista täytyy pitää hermot kurissa ja pelata järkevästi. Loppurata on taas erittäinkin mukavaa metsäheittelyä.

    Sen verran negatiivista palautetta annan, että parissa kohtaa menee seuraavalle väylälle siirtyminen edellistä väylää pitkin (9->10, 11->12), 10:n tee on melkein 9-väylällä, ja lopussa väylät 15-17 ovat käytännössä melkein päällekäin.

    Kaksijakoinen rata. Pidin kovasti väylistä 1-8 ja 14-18. Väylät 9-13 rankaisevat kovalla kädellä huonoja heittoja ja plussakortti heiluu, jos ylipäätänsä löydät kiekon jonka heitit pois väylältä. Siinä mielessä kuitenkin hyvä, että haaste ei vaikeammilla väylillä lopu kesken. Hyvät teepaikat ja korit.

    Yksi lempiradoista! Monipuolinen ja sopivan haastava rata. Kunnon tykitysväyliä on vain yksi ja se on viimeinen. Muut pitkät väylät ovat jyrkkään alamäkeen tai niin tiheässä metsässä, että täysillä ei tarvi/kannata heittää. Radalla on muutama helppo väylä, mutta myös pari erittäin haastavaa ja kapeaa väylää. Väylillä 7, 8 ja 12 saa ihailla kiekon liitoa.

    Ensinmäiset kuusi väylää ovat sopivaa lämmittelyä ja väylät 7 sekä 8 nostavat leveän hymyn pelaajan huulille. Metsäväylät 9 ja 10 saavat sitten taas raivon partaalle, jos satut lipsauttamaan kiekkosi pois väylältä, sillä molemmin puolin vaanivat syvät notkelmat. Suuret korkeuserot tekevät radasta myös fyysiseti haastavan. Väylän 13 jälkeen palataan taas tasaisempaan ja helpompaan maastoon. Kokonaisuutena hieno rata.

Vastaa