"Kaikki Suomen frisbeegolfradat yhdessä paikassa."

Paavonkallio

Radan kuvaus

19-väyläinen frisbeegolfrata Perhossa, Keski-Pohjanmaalla. Väylät on tarpeeksi haastavia kokeneemmallekkin pelaajalle, mutta tarjoaa hyviä mahdollisuuksia myös aloittelijoille.

Ajankohtaista

Radan tiedot

  • Osoite

    Kinniäntie 3:en lähellä sijaitseva kuntorata
    69950 Perho


  • Rata kartalla

  • Perustettu

    2009

  • Korit

    DiscGolfPark-maalikori

  • Väylien määrä

    19

  • Heittopaikat

    TeePad

  • Pinnanmuodot

    Kumpuileva, jonkin verran korkeuseroja

  • Opasteet

    Itsetehdyt opasteet

  • Ratatyyppi

    Metsärata

  • Ylläpito

    Kuukausittainen

  • Ratamestari

    Joel Mäki

  • Suunnittelija

    Seppo Nieminen

  • Ilmainen/maksullinen

    ilmainen

  • Lisätietoja

  • Talvipelattavuus

    Ei tiedossa

Väyläkuvaukset

Paavonkallio

Ratakartta

Väylä 1: Paavonkallio #1

Pituus 100 metriä. Par 3

Väylä 2: Paavonkallio #2

Pituus 101 metriä. Par 3

Väylä 3: Paavonkallio #3

Pituus 102 metriä. Par 3

Väylä 4: Paavonkallio #4

Pituus 65 metriä. Par 3

Väylä 5: Paavonkallio #5

Pituus 65 metriä. Par 3

Väylä 6: Paavonkallio #6

Pituus 84 metriä. Par 3

Väylä 7: Paavonkallio #7

Pituus 68 metriä. Par 3

Väylä 8: Paavonkallio #8

Pituus 92 metriä. Par 3

Väylä 9: Paavonkallio #9

Pituus 139 metriä. Par 4

Väylä 10: Paavonkallio #10

Pituus 94 metriä. Par 3

Väylä 11: Paavonkallio #11

Pituus 170 metriä. Par 4

Väylä 12: Paavonkallio #12

Pituus 150 metriä. Par 4

Väylä 13: Paavonkallio #13

Pituus 83 metriä. Par 3

Väylä 14: Paavonkallio #14

Pituus 100 metriä. Par 3

Väylä 15: Paavonkallio #15

Pituus 87 metriä. Par 8

Väylä 16: Paavonkallio #16

Pituus 95 metriä. Par 3

Väylä 17: Paavonkallio #17

Pituus 68 metriä. Par 3

Väylä 18: Paavonkallio #18

Pituus 97 metriä. Par 3

Väylä 19: Paavonkallio #19

Pituus 65 metriä. Par 3

6 arvostelua radalle “Paavonkallio

    Perhon kunnassa Paavonkallion frisbeegolfrata. Radalla pituutta 19-väylää, 1825m ja A1-luokitus. Kiekon perässä tuli käveltyä 4580m. Pelattu 21.5.2025.

    Paavonkallion metsärata sisälsi jonkinmoisia korkeuserojakin joten ihan mukavasta kuntoilusta kävi radan kiertäminen. Rata sijaitsi frisbeegolfiin erinomaisesti soveltuvalla mäntykangasmetsäalueella mikä sateen jälkeen on nopeasti kuiva ja kiekot löytyy hyvin. Korien paikkoja oli mietitty radalla tarkkaan ja lukuisia kertoja sai tuumailla, jotta olipa nättiä… ainakin seiskalla ja kasilla oli korotettu kori ja koreja löytyi kivoista paikoista myös kallioilta. 1-väylä oli nätti loiva ylämäkiväylä missä hiekkatie aivan kiinni väylässä, mutta näkyväisyys hyvä. 10-väylä oli nätti loivaan alamäkeen. 19-väylä oikein nätti lopetusväylä loivaan alamäkeen lyhyen mäntykujan läpi ja kori kannon päällä odottelemassa. Siirtymät radalla kohtuumittaiset.

    Rakenteisiin oli panostettu ja ne olivat kyllä ensiluokkaisen hyvässä kunnossa. Ratakartta, heittopaikat ja väyläopasteet, ei mitään moitittavaa. DiscGolfPark-korit suuntanuolineen + yksi harkkakori erinomaisessa kunnossa. Next tee -kyltit ansaitsevat erityisen maininnan, kertaakaan ei tarvinnut karttaan vilkaista väylältä toiselle siirryttäessä! Lisäksi löytyi myös kuivikekäymälä, lukittava löytökiekkolaatikko, roskis sekä pitkoksia ja pikkusiltoja kosteikoiden/ojien yli. Perhon keskusta palveluineen aivan radan vieressä.

    Puutteita oli kuitenkin liikaa, valitettavasti. Suurin puute ilman muuta oli sokkoväylien valtava määrä. Kirjasin ylös väylät 2, 3, 8, 9, 13, 14, 16, 17 ja 18 eli liki puolet radan väylistä. Vei kyllä tehokkaasti pelifiilistä ja arvosanaa isosti alemmas. 12-väylän heittolinja ei oikein hahmottunut pienen tuumailunkaan jälkeen, muttei se ehkä amatöörin ollutkaan tarkoitus ymmärtää, mene ja tiedä… 13-väylän triplamando oli ihan jees, mut tietenkin sitten aika vaarallisena pururatasokkona, jottet yhtään yksinheittäessä tiennyt, jotta heitätkö jotakuta kupoliin vai et. Väylät olivat kyllä vaihtelevia ja nättejäkin monissa kohdin, mutta kovasti ahdasta väylää oli tarjolla ja useammalla väylällä myös hieman heittolinjat askarrutti, jotta mistäs tämä avaus nyt pitäisikään viskasta…

    Paavonkallion rata piti sisällään runsaasti visuaalisesti oikein nättejä ratkaisuja niin rakenteiden kuin väylienkin osalta. Rakenteet muutoinkin huippukunnossa. Hyvien väylien hetkellinen hurma peittyi kuitenkin radan vaarallisuuteen, sillä sokkoja oli yksinkertaisesti aivan liikaa. Eikä väylien ahtaus ja epäselvyys heittolinjoista ainakaan parantaneet pelifiilistä yhtään. Aineksia olisi paljon paremaan, mutta kokonaisuus ei nyt valitettavasti kovin tasapainoinen ollut. Ei ole tarve mennä radalle uudestaan.

    2/5 (#463. fgr)

    Uusitun radan arvio kesältä 2022. Pääosin entisellä mallilla, mutta osaa väylistä jatkettu ja jokunen uusi tehty myös. Tiipaikat huomattavasti paremmat nyt isompina, kaikki väylät selkeitä ja hyvin suunniteltuja. Rauhallinen paikka heittää, jos ei ötököitä lasketa 🙂 Edelleen par on suht helppo pelata (näin jonkin verran heittäneelle), mutta pirkkopaikoille pitää löytää oikeasti linjat.

    Pääosin lyhyitä <75m, mutta teknisiä väyliä metsän keskellä. Hyvä näin, saa heittää rauhassa, eikä pariä väylää lukuunottamatta tarvitse mennä pururataa pitkin. Tiit voisi paikoin panna parempaan kuntoon ja opasteet seuraavalle tiille paremmaksi, muuten hyvä ja tekninen rata.

Vastaa