Suomen Jussi Meresmaalla on mahdollisuus tehdä jälleen eurooppalaista frisbeegolfhistoriaa lajin arvosatetuimmassa turnauksessa USDGC:ssä. Kolmen kierroksen jälkeen Meresmaa sivuaa parasta loppusijoitustaan ja samalla parasta eurooppalaissijoitusta kautta aikojen, neljättä sijaa.
Meresmaa avasi keskiviikkona turnauksen Rock Hillissä Winthrop Gold -radalla loistokkaalla tuloksella 56, mikä on 12 heittoa alle radan -tuloksen. Tuolla tuloksella heltisi jaettu kärkipaikka ensimmäisen kierroksen jälkeen!
Toisella kierroksella torstaina kärkipoolissa Meresmaa kohtasi muita enemmän vastoinkäymisiä ja kirjasi lopulta 8 heittoa heikkomman tuloksen 64. Sillä putosi yhdeksänneksi, kuitenkin iskuetäisyyden päähän.
Kolmannella kierroksella perjantaina Meresmaa äityi caddiensa, ensikertaa pelireissulla mukana olevan Niko -poikansa kanssa heittämään elämänsä kierroksen. Tuloksella 53 (-15!) nousi takaisin kärjen tuntumaan jaetulle neljännelle sijalle.
Viimeiselle kierrokselle lähdettäessä matkaa historialliseen parhaaseen eurooppalaissijoitukseen, kolmanteen sijaan, on kaksi heittoa. Kärkikään ei ole neljää heittoa kauempana, joten Jussilla on toisella peräkkäisellä unelmakierroksella mahdollisuudet vielä mihin tahansa.
Huippusuorituksiin eivät muut suomalaisheittäjät yltäneet. Alle 60 heiton ei muu, nuorempi suomalaiskaarti ole päässyt ja näin ollen toiseksi paras suomalainen on Seppo Paju sijalla 28.
Viimeisen kierroksen ajan on kuitenkin mahdollista vielä lauantaina jännittää suomalaisten puolesta. Meresmaa on tulessa kello 20.40 Suomen aikaa.
Liveseuranta toimii osoitteessa http://www.usdgclive.com/leaderboard/open/ ja livekuvaa on nähtävillä osoitteessa http://www.usdgc.com/media/2012-video-coverage.
0 kommenttia:
Jätä kommentti