Muutama päivä sitten tuli vahvistus, että pääsen heittää naisten sarjaan SM-kisoihin Nokialle. Tulihan tällekkin pieni jännitysmomentti osallistuttuani, koska oma rating ei riittänyt ekaan osallistumiskynnykseen ja toisessa olisi hyvin voinut joku nainen pompauttaa minut pois. Loppujen lopuksi näyttää siltä, että kisoihin osallistuu 7 naista, kun naisille oli 8 paikkaa.
Kävin tutustumassa Beastiin ennen kuin omasta kisapaikasta tuli edes vahvistus. Ajattelin, että koska olen heittänyt erittäin vähän aukeilla ja erittäin todennäköisillä tuuliväylillä, olisi parempi saada niihin vähän tuntumaa. Näin ollen ajettiin Nokialle kuun alussa ja otettiin Beastin ratakartta käteen. Olin sitä ennen katsellut paljon EO2011 videoita (kisa käytiin lähes samalla ratapohjalla), mutta ei ne väylät niin helppoja ollut kuin olin kuvitellut.
Ensinnäkin ne muutamat väylät, missä oli puita, olivatkin yllättävän kapeita. Meni kiekkovalinnat todellakin uusiksi. Huomasin myös suureksi ongelmaksi, että en vaan osaa heittää suoraa tai sit vain ei ole sopivaa kiekkoa sitä varten. Suurin osa kiekoista tosiaan on alivakaita tai sit jyriä ja jos kummatkaan haluaa menemään enemmän tai vähemmän suoraan linjaan alkupaikasta katsoen laskeutuessaan maahan, tarvitaan silloin isoja s-heitto tiloja. Sitten loput väylät olivatkin enemmän tai vähemmän aukeata ja silloin kiekkovalinnat tulivatkin omalta osaltaan helpommiksi. Nyt olikin sitten yllättäen tilaa heittää s-heittoa, mutta tuulisuus ja OB-alueet aiheuttivat enemmän kikkailuja kiekoilla. Lopputuloksena n. 300 avausheittoa+ paljon lähestymisharjoittelua, käsi erittäin kipeä ja suuri kysymysmerkki pään päällä. 😀
Nyt sitten vietänki ajan ennen SM-kisoja Lapissa ns. rentoutuen ja harjoittelen avausta mitä todennäköisimmin kotikaupunkini urheilukentällä. Kotikaupunkini komea 6-väylänen puistokyhäelmä ei välttämättä tuo tarpeeksi haastetta, mutta eniten tällä hetkellä taitaakin olla viilattavaa avauksessa, olenhan vasta tänä kesänä alkanut heittää avausta vauhdin kanssa. Jos tässä tosiaan sit kaikki palaset saisi enemmän tai vähemmän kohdalleen, voisi sitä ehkä SM-mitalista haaveilla, mutta mitalin edessä on vielä monta mutkaa ja OB-keppiä 😀
2 kommenttia:
Koitappa heittää alivakaata kiekkoa hysseflipillä, eli kovaa sopivassa hyssekulmassa. Suorrrraaa tulee ja vieläpä erittäin pienellä feidillä.
Ompas tuotakin tullut harjoiteltua joskus, todenteolla nyt viimeisen viikon aikana. Tällä kyseisellä heitolla sainkin tässä joku päivä heitettyä 98 metriä :)
PS. Naiset nyt sankoin joukoin mukaan Laajis Openiin ennenkuin miehet vie kaikki paikat, olis jo 3 naista mukana. Tulis hyvät kisat :)