7-väyläinen frisbeegolfrata alkaa kylän maamiesseuran aikanaan omistaman Seurantalon Lehtolinnan pihasta ja parkkialueelta. Rata on tehty talkoilla ja saatu sijoittaa Kiesilän tilan maalle.
Lue lisää
Kilometrin päässä radasta kesä-elokuulla toimiva Kesäpuoti kahvila-, kauppa- ja kirpputoripalveluilla.
Hämeenmäentie 1286
52610 Hirvensalmi
2021
Discmania
7
Maapohja
Kumpuileva, jonkin verran korkeuseroja
Itsetehdyt opasteet
Metsärata
Satunnainen
ilmainen
Ei tiedossa
Pituus 52 metriä. Par 3
Pituus 58 metriä. Par 3
Pituus 55 metriä. Par 3
Pituus 52 metriä. Par 3
Pituus 61 metriä. Par 3
Pituus 51 metriä. Par 3
Pituus 50 metriä. Par 3
Sinun täytyy kirjautua sisään kommentoidaksesi.
Hirvensalmen kunnassa Frisbeerata Tuukkalan Tempaus. Radalla pituutta 7-väylää, 379m ja C2-luokitus. Kiekon perässä tuli käveltyä 2480m. Pelattu 1.10.2024.
Tuukkalan metsärata sisälsi jonkinmoisia korkeuseroja joten ihan sellaisesta puolittaisesta kuntoilusta kävi radan kiertäminen. 2-väylän korinpaikka nätti. 7-väylä nätti alamäki, kunhan väylä ylipäänsä löytyi. Heittolinjat selkeät. Siirtymät ok, 1-2 hieman pidempi.
Radan rakenteet hyvin puutteelliset. Ratakartta löytyi tien vierestä, mutta oli hyvin epäselvä eikä vähiten puuttuvien väylänumerointien johdosta. Korit ihan Discmanian viralliset korit, mutta näkyivät peitteisessä metsässä erittäin huonosti. Heittopaikat olivat maapohjalla ja merkittynä oranssilla aurauskepillä ja puulankulla. Väyläopasteet olivat ihan hyvät. Next tee-kylttejä oli jonkin verran, mutta… huokaus… 5-6 siirtymää sai jo arpoa, mutta kaikkien arpomisten äiti, isoäiti, isoisoäiti ja isoisoisoäiti oli sitten 6-7… askelia kertyi tuhottomasti ja turhautuminen meinasi iskeä ennenkuin vika väylä viimein löytyi! Hirvensalmen keskusta palveluineen 14km päässä.
Tuukkalan Tempauksen väylät olivat helppoja ja ihan järkeviä, fiilis itse väyliä pelatessa oikein hyvä. Erittäin pienen budjetin rata pienen kunnan pienellä kylällä mikä kuitenkin saatu väylien puolesta järkeväksi. Rakenteet kuitenkin jopa surkeat. Ratakartta epäselvä, korit erottuu huonosti, kulkeminen aika hankalaa, kahden vikan väylän sijaintien superarpajaiset turhauttivat aikalailla! Monella väylällä tarve isolle raivausoperaatiolle! Alueelle saisi hieman isommalla budjetilla, ammattitaitoisella suunnittelulla ja kunnollisella ylläpidolla oikein mainion radan. Vaikka puutteet massiivisia olivatkin, niin siltikin pelifiilis säilyi kokonaisuutena ottaen hyvänä. Tällainen rata normaalisti 0/1-tasoa, nyt fiiliksestä hieman parempi arviointi.
2/5 (#426. fgr)
Tuukkalan rata oli kärsimystä alusta alkaen. Ötököiden ja pörriäisten piirittämänä kierros vaikeakulkuisessa maastossa. Kaiken kruunasi rimpulakorit ja onneton ratakartta, mistä ei ollut helppo päätellä oikeita väyliä.
Suosittelen vain ja ainoastaan kovimmille ratabongareille, jotka eivät välitä yhtään miltä rata näyttää.
Väylät teknisiä par 2 väyliä, jossa laudoilla merkitty tiit. Opasteita olisi kaivannut enemmän tai vähintään niiden uudelleensijoittelua. Viidakkoveitselle olisi tällä radalla tarvetta.
1/5, koska kaikki korit ja tiit löytyi. Opasteitakin siellä täällä. Mutta ei enää ikinä uudestaan.