Tästä radasta ei ole vielä tarkempia tietoja. Jos sinulla on tietoa radasta tai haluat alkaa radan ratamestariksi, ota yhteyttä meihin.
Kommentit
En olisi uskonut näkemättä että maa voi päällään kantaa näin huonoa rataa.
Radan suunittelusta ja ylläpitämisestä vastaa herra saatana itse.
Mieluummin olen pelaamatta kuin pelaan tätä rataa.
En suosittele kenellekkään paisti hardcore masokisteille.
Huh. Piti käydä testaamassa Pohtimon rata ja sanotaanko, että suhteellisen mielenkiintoinen. Rata lähtee liikkeelle hotellin ulko-oven vasemman puoleisen siiven päädystä. Ilmoitustaululta löytyy väyläkartta ja par-luokitukset.
Rata on rakennettu Hotellin lähistölle lenkki-muotoiseksi. Radassa on käytetty hyväksi vanhan laskettelurinteen puuttomia väyliä, joka tekee parista väylästä vähintäänkin eksoottiset. Korit erottuvat maastosta selkeästi ja kaikki heittopaikat on merkattu ja niiltä löytyy karttakuva väylästä.
1 väylä - 47 metriä pitkä helppo oikealle kääntyvä par 3 (pro par 2)
2 väylä - 40 metriä loivasti vasemmalle kääntyvä ja nouseva par 5 (pro par 4), mielestäni tässä väylällä par 5 on vähän yli ampuva. Vasen laita metsäinen.
3 väylä - radan ehdoton killeri. pituus 106 metriä ja korkeusero +26 metriä. Väylä nousee vanhaa laskettelurinteen pohjaa jyrkästi ylös. Olet vahvoilla jos osaat heittää pitkiä rinteeseen nousevia kiekkoja. Par 5 (pro par 4). Hyvin omaperäinen väylä ja korkeusero on huikea.
Väylä 4 - Tilava 52m pitkä lähes suora väylä, jossa keskellä muutamia puita. Helpohko. Par 3 (pro par 2)
Väylä 5 - Helpohko oikealle jyrkästi kääntyvä väylä , 47 metrinen, esteenä suoraan edessä pari poroaitaa ja oikealla puustoa. Par 3 (pro par 2)
Väylä 6 - Loivasti rinteeseen vasemmalle laskeva väylä, pituus 75 metriä. Väylän oikealaita pusikkoa keskellä kapea polun omainen tila, vasen laita rakkakivikkoa ja harvaa metsää. Ole tarkkana tuulten kanssa, koska löydät kiekkosi helposti syvältä metsästä. Korin jälkeen rinne jatkaa laskua alas, joten vältä heittämästä pitkäksi. Par 3 (pro par 2)
Väylä 7 - pituus 87 metriä. Laskee jyrkkään rinteeseen, korkeusero -22 metriä. Väylä kääntyy loivasti oikealle ja kori sijaitsee aivan väylän vasemmassa reunassa. Ole varovainen tuulten kanssa, kiekot lähtevät helposti leijumaan. Par 4 (pro par 3)
Väylä 8, pituus radan pisin 143 metriä, korkeusero huima -37 metriä. Par 5 (pro par 3) Tällä väylällä saat heittää sydämesi kyllyydestä pitkää, mutta laskeva maasto tekee heittämisestä vaikeaa. Tilaa on koko rinteen leveydeltä, mutta suuntaa heittosi, koska väylä rankaisee karkaavista kiekoista huikeilla lisämetreillä. Spotteri voi olla tarpeen, koska väylä on oikeastaan koko matkaltaan korkeaa heinää ja pientä pusikkoa. Väylää reinustaa korkea mänty-metsä. Griini sijaitsee tasaisella ja puttaukselle on hyvin tilaa. Kori sijaitsee aivan lammen rannassa.
Väylä 9 - Pituus 61 metriä, par 3 (pro par 2) Helpohko väylä. Teen vieressä vasemmalla puolella vanha rakennus, jonka kulma tulee hieman heittosektoriin. Helpohko väylä. Griini nousee hieman ylös, mutta puttaukselle jää hyvin tilaa.
Nämä muutama rinteessä oleva väylä tekee muuten helpohkosta kierroksesta erittäin haastavan ja niissä tehdyistä virheistä joutuu ongelmiin.
Varsinaista 10-väylää ei ole (kai?) merkitty, mutta hotellin pääoven edessä on kori, jossa voi treenata puttausta lähestymisiä kauniissa ympäristössä.
Radan suunittelusta ja ylläpitämisestä vastaa herra saatana itse.
Mieluummin olen pelaamatta kuin pelaan tätä rataa.
En suosittele kenellekkään paisti hardcore masokisteille.